Analizy statystyczne

Analizy statystyczne – Bez analiz statystycznych nie ma nauki, a bez nauki nie ma dążenia do utopijnej wizji raju dla ludzi.

Książki o tematyce naukowej zawsze pisane są przez osoby, które w danym zakresie wiedzy są specjalistami. Im po prostu łatwiej jest pisać o rzeczach, na których się znają. Gdyby osobie, która interesuje się literatura, kazano napisać wartościową pracę z dziedziny biochemii, to na pewno nie podjęłaby się ona takiego zadania. To logiczne. Nie tylko dlatego, że osobie o humanistycznych zainteresowaniach trudno byłoby przygotować analizy statystyczne. Osoba taka po prostu nie odnalazłaby się w takim temacie i nawet jeśliby próbowała, to samo zgłębienie tematu zajęłoby jej bardzo dużo czasu.

Dlatego takie sytuacje nie mają miejsca. To specjaliści w danych dziedzinach są autorami podręczników czy naukowych artykułów. Dlatego pozycje ta mają określoną wartość merytoryczną. Ze spokojem mogą sięgać po nie osoby, które w danym zakresie chcą czegoś się dowiedzieć. W książkach i opracowaniach takich na pewno nie ma błędów i jeśli pojawiają się w nich analizy statystyczne, to na pewno przygotowane są solidnie i poprawnie. Tym bardziej że często prace takie powstają miesiącami. Poprzedzają je poszukiwania materiałów i niekiedy własne badania, jakie autor przeprowadza na rzecz pracy. Dzięki temu jego analizy statystyczne są wartościowe. Odnoszą się do badanego i prezentowanego problemu. Czasem takie badania są zlecane osobom, które zajmują się badaniami. Niekiedy pracownicy naukowi zlecają określane badania swoim studentom. W ten sposób nieco ułatwiają sobie prace nad książkami.

Często informacje na ten temat umieszczane są w naukowych publikacjach – analizy statystyczne to nieodłączny element publikacji naukowych. 

Dostęp do renomowanych czasopism mają publikacje z odpowiednią metodologią i wzorowym opisem badań którym są analizy statystyczne. Odpowiednio przygotowane statystyki podkreślające i podsumowujące wyniki eksperymentów lub badań ankietowych są oceniane przez recenzentów prac naukowych bardzo wysoko. Im lepsze analizy statystyczne oraz wyniki badań tym większa szansa na to, że taka publikacja zostanie wydrukowana w popularnym i wpływowym journalu. Opracowanie statystyk i analiz na wysokim poziomie jest rzemiosłem bardzo trudnym. Większość czasopism naukowych ma swoich recenzentów którzy specjalizują się w statystycznej analizie danych. Przykładowo w czasopiśmie plos one wszystkie analizy statystyczne są wykonywane przez jednego z kilku recenzentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *